Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד

ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד

מהו הטיפול בשבר רדיוס מרוחק בכף היד ?

מטרת הטיפול בכל שבר הינה להחזיר את השבר לעמדה מקובלת, ולקבעו על מנת שהגוף יוכל להחלים בעמדה זו. הטיפול הראשוני במיון על פי רוב יהיה ניסיון שחזור של השבר תחת הרדמה מקומית / אזורית, וקיבועו בגבס. במידה והשחזור אינו מספק, או מורכבות השבר הבסיסית אינה מאפשרת שחזור כלל – קיימת אפשרות לשחזור השבר בניתוח.

מטרת ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד הינה כמובן שחזור השבר לעמדה מקובלת, וקיבועו. על פי רוב מקרים המחייבים ניתוח יעברו ניתוח לשחזור השבר בגישה פתוחה (Open Reduction), ולאחריה קיבוע פנימי של השבר על ידי פלטה (Internal Fixation). אתם עשויים לשמוע את הרופא מתאר את הניתוח בראשי התיבות ORIF – שחזור פתוח וקיבוע פנימי.

הפלטה המשמשת לקיבוע השבר והברגים עצמם עשויים על פי רוב טיטניום, ולמרות שהם עשויים מתכת, בגלל גודלם והעובדה שהם קבורים מתחת לעור אינם מצפצפים בגלאי מתכת (כולל בשדות תעופה).

במהלך ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד, המנתח יבצע חתך של העור מעל אזור השבר, יפריד את הרקמות הנמצאות בין העור לבין העצם, ישחזר את השבר למקומו ויקבע אותו. בגמר הניתוח העור ייתפר, ולאחר מכן על פי הממצאים בניתוח תבוצע חבישה של היד, או סד גבס לצורך הגנה על התיקון שבוצע.

ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד

מה התוצאה הצפויה לאחר ניתוח ORIF של שבר רדיוס מרוחק בכף היד ?

התוצאות של הניתוח תלויות בהרבה משתנים – וביניהם איכות העצם (אוסטיאופורוזיס לדוגמה), גיל המטופל (יכולת ההחלמה), מידת הריסוק של השבר, מידת המעורבות המפרקית של השבר. המטרה היא לנסות ולשחזר את תפקוד היד למצבה לפני הניתוח, אולם בדרך כלל ישנו אובדן מסויים של טווח תנועה. ההפרעה בטווח התנועה על פי רוב אינה מפריעה לתפקוד יום-יומי.

המנתח יוכל בגמר הניתוח לפרט את הממצאים, ומכאן לשער את התוצאות הצפויות.

בניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד, היד מושמת בסד גבס כאשר שורש היד והאצבעות במנח המוריד מתח מהתיקון.

לפני הניתוח תתבקש לבצע את הפעולות הבאות:

 • להוריד  ביגוד (למעט חלוק של בית חולים), עדשות מגע, איפור, לק ואודם.
 • להוריד פירסינג מכל אזור בגוף. במידה ופירסינג לא יורד לפני הניתוח הוא יוסר מכל אזור בגוף  בחדר ניתוח.
 • להוריד מכשיר שמיעה / משקפיים ולהוציא שיניים תותבות. השמירה על השיניים התותבות ומכשיר השמיעה הינה באחריות המטופל ו/או משפחתו. ניתן לשמור את השיניים בקופסא ייעודית שניתנת במחלקה. בשום אופן, אין לשמור על השיניים ומכשיר השמיעה מתחת לכרית, בכיס החולצה או במקומות אחרים זאת כדי למנוע את אובדנם.
 • יש להסיר את כל התכשיטים ולמסור לבני המשפחה, לא להשאיר חבצי ערך ללא השגחה

ניתוח שבר רדיוס מרוחק בכף היד

ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה

בגמר הניתוח היד תחבש (עם או בלי סד גבס). את החבישה אין להחליף עד לביקורת הראשונה שתערך כשבועיים לאחר הניתוח עצמו. בכל מקרה יש להימנע מעומסים על היד למשך 6 שבועות. מייד לאחר הניתוח ניתן להתחיל הפעלה עצמית של היד והאצבעות – כאשר האצבעות צריכות להגיע לטווח מלא (גם אם יש כאבים), בעוד את שורש היד יש להפעיל במגבלות הכאב. התרגילים המופיעים כאן הינם תרגילים להשבת גמישות האצבעות – ויש להתחילם מיידית.

 • לאחר הביקורת הראשונה המנתח ייתן הנחיות פרטניות על פי ממצאי הניתוח, ובהן הנחיות לריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה לגבי ההפעלה המותרת.
 • לאחר שבועיים מהניתוח לרוב מתחילים הפעלה אקטיבית ואקטיבית נעזרת – למטרת שיפור הטווחים של שורש היד והאצבעות.
 • לאחר שלושה שבועות מהניתוח ניתן להתחיל טיפול בצלקת על מנת להפחית את רגישות הצלקת ולשפר את המראה. הטיפול יכול לכלול עיסויים מקומיים, חבישות עם מדבקות סיליקון, גלי אולטרה-סאונד. הטיפול לרוב נמשך מספר שבועות תחת השגחת מרפאה בעיסוק.
 • לאחר 4 שבועות מהניתוח ניתן להתחיל הפעלה פסיבית וכנגד התנגדות גוברת, כאשר לאחר 6 שבועות (בכפוף לאישור המנתח וצילומים עדכניים) לרוב ניתן להתחיל להפעיל עומסים על היד לחיזוקה.
 • לאחר 3 חודשים מותרת חזרה לפעילות מלאה, כאשר לעיתים יש צורך בהמשך פיזיותרפיה / ריפוי בעיסוק לצורך המשך שיפור טווחי התנועה.

החלמה מלאה צפויה לאחר שנה מהניתוח.

מחלות

 • שבר רדיוס מרוחק בכף היד

  מהם הסימנים של שבר רדיוס מרוחק ? סיפור של חבלה ליד (נפילה / מכה), כאבים נפיחות, שטפי דם, אובדן תנועה יכול להיות מלווה בנימול או זרמים ביד, יכולה להיות דפורמציה (עיוות) ברורה ביד … למידע נוסף »

מרכז כירורגיה אורתופדית

המרכז לכירורגיה אורתופדית מתמחה בטיפול בכירורגיה אורתופדית כללית, וכמו כן, שם דגש על כירורגית כף יד, ומפרקי המרפק והכתף. המרכז נותן מענה לפציעות ספורט, טראומה, שחיקות סחוס ופגיעות עצביות וגידים לאורך הגפה העליונה. המרכז לכירורגיה אורתופדית משתמש בגישות שונות ומגוונות, רופאי מרכז כירורגיה אורתופדית מבצעים ניתוחים כירורגיים ארתרוסקופיים או פתוחים הכוללים: תיקון חוסר יציבות הכתף, למניעת פריקות חוזרות של הכתף, בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. תיקון קרעים מלאים או חלקיים של גידי מסובבי הכתף (Rotator Cuff Tendons), בגישה ארתרוסקופית או פתוחה. מתן מענה לפציעות בעצם הבריח ובעצמות הזרוע והאמה, פגיעות ברצועות המרפק, שורש כף היד והאצבעות, בעיות עצביות כרוניות הכוללות הרדמות לאורך היד. פגיעות חריפות בעצבים או גידים לאורך היד, שחיקת סחוס בבסיס האגודל ובעיות בגידים בשורש כף היד והאצבעות כולל דלקות כרוניות ו"אצבע הדק". המרכז מעניק יעוץ עם אורתופד מומחה לפני קבלת החלטה על ביצוע ניתוח, על הטיפולים השונים, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ומידת התאמתו האישית של המטופל לניתוח.

... למידע נוסף »