Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > טיפולים > קוצב להסדרת אי-שליטה בסוגרים

קוצב להסדרת אי-שליטה בסוגרים

אובדן שליטה כרוני על הסוגרים כרוך בתחושות אישיות וחברתיות קשות ביותר של השפלה, התשה, ושינוי אורחות חיים. מדובר בתופעה העולה משמעותית עם הגיל, וכרוכה בבושה ואי דיווח בעקבות תחושה זו. עם הזמן, מדווחים מקרים רבים יותר של אי שליטה בסוגרים, אז עדיין – גברים ונשים רבים מתמודדים עם הסימפטומים הקשים בגפם, בתחושה שאין פתרון ומוצא.

למרבה המזל, זה לא המקרה. ישנם כמה טיפולי "קו ראשון" באי שליטה בסוגרים. לא נפרט עליהם היום, שכן אנו רוצים לפנות את הבמה לפתרון עבור כל מי שטיפולי "קו ראשון" לא סיפקו עבורו את הפתרון המיוחל. לכן, היום נדבר על הטיפול החדשני של השתלת "קוצב" לשליטה בסוגרים.

יש פתרון: קוצב לשליטה בסוגרים
נוירומודולציה סקראלית עוצרת מסרים שנשלחים משלפוחית שתן המצויה בפעילות יתר אל המוח, בהם היא מאותתת על צורך להטיל שתן. נוירומודולציה סקראלית פועלת על ידי שליחה מתמדת של אימפולסים אלקטרוניים לעצבים השולטים על הטלת השתן. אימפולסים אלו מיוצרים על ידי התקן קטן, דמוי קוצב, הקרוי מחולל. מדובר, למעשה, באלקטרודה המוחדרת מתחת לעור, ומעבירה אימפולסים אלו לעצבי העכוז.

מאחר שנוירומודולציה סקראלית לא פועלת בכל המקרים, ניתן לנסות אותה קודם על ידי שימוש חיצוני במחולל, לאחר מיקום האלקטרודה מתחת לעור בהליך כירורגי פשוט ביותר. אם המחולל משפר משמעותית את הסימפטומים, ניתן לעבור לשלב הבא ולהשתילו באופן קבוע.

ניתוח להשתלת הקוצב מבוצע באסיא מדיקל תחת הרדמה מקומית ותרופות הרגעה
אחריו, יתבצע מעקב אחר התגובה לגירוי במשך 2-3 שבועות.. במידה ויחול שיפור משמעותי בשליטה על הסוגרים יוחלט על השתלת הקוצב הקבוע. מרגע שהקוצב הושתל, הוא פועל במשך שנים. לאחר סיום תוחלת החיים שלו, ניתן להחליף את הבטריה בהליך כירורגי פשוט למדי. הרופא שלכם יכול לכוון את רמת הגירוי בעזרת שלט ידני, ובאפשרותכם לבצע התאמה זו בעצמכם, בכל רגע.

הפעולה נעשיית במסגרת אישפוז יום ולא דורשת אישפוז לילה
במהלך הימים שלאחר השתלתהאלקטרודה מתבצע מעקב על ידי הטכנאית לוודא שהקוצב החיצוני פועל כראוי.

המחולל אינו גורם לכאב ועשוי לשפר את השליטה על הסוגרים או להעלים אותם לחלוטין בקרב 80% מהסובלים מאי שליטה בסוגרים.
עוד חשוב לדעת, כי ניתן להסיר את המחולל בכל עת.

לחיות עם קוצב לשליטה בסוגרים

 • מעבר בגלאי מתכות – אינו דורש התנהלות מיוחדת מאחר ומדובר בקוצב הזהה לקוצב לב.
 • לא ניתן להבחין בקוצב דרך הבגדים, ולא ניתן לשמוע אותו (שכן אינו משמיע רעש)
 • ניתן לטוס טיסות ארוכות עם הקוצב, ללא כל בעיה
 • אסור לבצע בדיקת MRI באזור שבו מושתל הקוצב. במיקרה זה יש להמנע מ- MRI של האגן אך אין בעיה בביצוע MRI של חלקים אחרים בגוף.
 • ניתן לשהות בגבהים עם הקוצב. עם זאת, במידה ואתם מעוניינים לבצע פעולות אקסטרים כמו טרקים, סקי, או צניחה חופשית, יש לקחת בחשבון אילו תנועות פיזיות כרוכות בפעילות, על מנת למנוע עומס יתר על המערכת
 • ניתן לצלול עם הקוצב עד לעומק של 10 מטרים. מעבר לכך, אין זה מומלץ.
 • ניתן להיכנס לסאונה או לג'קוזי עם הקוצב, אך אם אתם מרגישים תחושת חום מקומית סביב הקוצב, צאו מסאונה או הג'קוזי, שכן טמפרטורות גבוהות עלולות לקצר את חיי הסוללה.
 • ניתן להשתמש במחשב עם הקוצב.

מחלות

 • שליטה על סוגרים

  שליטה על סוגרים היווה במשך שנים רבות בעיה חבויה שלא עולה לדיון גם עם הרופא המטפל. במהלך 30 השנה האחרונות הצלחנו לפתוח את תיבת התלונות החבויות ולהוציא ממנה את נושא השליטה במתן שתן. יותר ויותר נשים מגיעות לרופא עם תלונות של תכיפות במתן שתן וחוסר חכולת להתאפק עד כדי דליפת שתן בתדירות יומית… למידע נוסף »

רופאים

 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שלח שאלה