אסיא מדיקל > טיפולים > שחזור שד אונקופלסטי

שחזור שד אונקופלסטי

אחת משמונה נשים בחברה המערבית יכולה במהלך חייה להיות מועמדת לניתוח בשד על רקע תהליך גידולי. כיום, ברוב המקרים, ניתן להסתפק בכריתה חלקית. במקרים אלה יש צורך בהשלמת הטיפול על ידי טפול קרינתי.

כיום רוב הנשים שעוברות כריתה שלמה של השד עוברות גם ניתוח שחזור  והתאמת השד השני במטרה להשיג סימטריה מרבית. בנושא זה קיימת הבנה והסכמה לגבי התועלת הקיימת בשחזור השד.

נושא הצורך בשחזור הינו פחות ברור במקרה של כריתה חלקית וזאת לאור העובדה שחלק מהממסד הרפואי וגם חלק מהמטופלות מרגישות שכריתה חלקית "קטנה" תסתיים עם שינוי "קטן" יחסית שלא יגרום לשינוי בצורת השד.

בפועל, לעיתים קרובות, כריתה המתוכננת כקטנה, מסתיימת עם פגם גדול ממה שהיה צפוי, והטיפול הקרינתי מחמיר את הדפורמציה של השד והאסימטריה בין השדיים.
לאור זאת, קיים מספר רב של מטופלות המגיעות לביצוע תיקון או שחזור מאוחר של השד שעבר את הלמפקטומיה (כריתה חלקית).

מצב זה מעורר מספר שאלות:

האם מטופלת המועמדת ללמפקטומיה צריכה לשקול שחזור שד חלקי?
כריתה חלקית של השד גורמת לדפורמציה של צורת שד. שחזור שד חלקי נקרא בשפה מקצועית שחזור אונקופלסטי, וכיום יש עליה משמעותית בהבנה שיש מקום לבצע שחזור שד גם במטופלות שעוברות כריתת שד חלקית.
הרעיון הוא להתייחס לכריתת הגידול כאל הקטנה של השד, כאשר בניגוד להקטנה שבה הכירורג הפלסטי קובע מאיפה מורידים את הרקמה, בלמפקטומיה הגידול מכתיב איזה חלק ומה גודלו של האזור שייכרת.
תפקיד השחזור האונקופלסטי הוא להביא רקמה מאזור אחר כדי לשמר את הצורה של השד אפילו שהוא יהיה יותר קטן. למעשה ניתן לסיים ניתוח למפקטומיה של השד עם צורת שד תקינה ושד יותר מורם.

האם יש צורך לבצע פעולת התאמה גם בשד השני?
מכיוון ששד אחד עובר שינוים משמעותיים מבחינת גודל, צורה ומיקום, יש מקום להתאים את השד השני. הניתוח בשד הבריא הוא יותר פשוט מכיוון שבמקרה זה המנתח הפלסטי יכול להחליט מאיפה וכמה רקמה להוריד על מנת להשיג סימטריה מירבית. בסופו של דבר, אפשר לסיים את תהליך הלמפקטומיה עם שדיים סימטריים, מורמים וסביר להניח יותר קטנים.

מתי יש לבצע את השחזור ועל ידי מי?
התוצאה הטובה ביותר מתקבלת כאשר ניתוח השחזור האונקופלסטי מתבצע באותו הזמן עם הלמפקטומיה וכאשר כירורג השד והמנתח הפלסטי עובדים ביחד ובשיתוף פעולה. לעתים קרובות המנתח הפלסטי מתכנן את החתכים כך שבסופו של דבר ניתן יהיה להשתמש באותם חתכים גם לשחזור. חשוב לציין, שבניתוח הראשוני רקמת השד הינה במצב הטוב ביותר, ולכן קל יותר לבצע את השינויים הדרושים. לאחר הקרנות, הרקמה פחות סלחנית לניתוחים פלסטיים. רצוי שהשחזור יתבצע על ידי מנתח פלסטי גם בגלל החשיבות בהפרדה בין הכירורג המבצע את הכריתה לזה שמשחזר, וגם בזכות מגוון הכלים השחזוריים הגדול יחסית העומדים לרשותו של המנתח הפלסטי.

האם במידה ולא בוצע שחזור מידי קיימת אפשרות לבצע תיקונים בשלב מאוחר יותר?
במידה ובכל זאת יש שינוי בצורת השד ואסימטריה בין השדיים ניתן לנסות לבצע תיקונים, אך כפי שצוין, מדובר בהליך מאתגר בשל ההקרנות והצלקות הקיימות מהניתוח הראשון.

אחת הפעולות השכיחות העומדות לרשותם של המנתחים הפלסטיים היא הזרקת שומן. פעולה זאת מאפשרת הוספת נפח לשד באזורים מסוימים, אבל גם באופן גלובלי. כמו כן, ניתן לבצע הרמה או הקטנה של השד או שחרור צלקת. לעתים רחוקות ניתן להשתמש בשתלים, אך הכנסת שתל בשד שעבר ניתוח והקרנות יכולה להיות כרוכה באחוז סיבוכים גבוה.

האם מדובר בניתוח אחד או במספר שלבים?
לעתים יש לקחת בחשבון יותר מפעולה כירורגית אחת, עקב העובדה שחלק מהשומן נספג.

האם כל אישה יכולה להיות מועמדת לשחזור אונקופלסטי?
רוב הנשים יכולות לעבור שחזור אונקופלסטי. ההגבלה קיימת כאשר הרקמה שנשארת הינה בכמות קטנה מדי מכדי לאפשר ניוד של רקמת שד לאזור שבו יש חוסר רקמה.

 

מחלות

 • סרטן השד

  בישראל, כל אישה מגיל 50 ומעלה זכאית לבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן השד, דבר המוביל לאיתור המחלה בשלב ראשוני והפחתת התמותה איתור מוקדם של סרטן השד מוביל בצורה חד משמעית לטיפול מטבי יותר במחלה ולהפחתת התמותה בקרב החולים. מטרת הבדיקות לאתר במידה ויש גושים סרטניים בטרם הם מתקדמים לבלוטות הלימפה, שלב בו טיפול אונקולוגי… למידע נוסף »

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.

פתרון כולל תחת גג אחד
בליידי אסיא תוכלי ליהנות משירותיהם של מיטב הרופאים בארץ הפועלים בתחום, ומהמכשור הרפואי (ממוגרפיה, אולטרסאונד) המתקדם והטוב ביותר ברפואת השד. המרכז מאגד תחת גג אחד מחקר וגישות טיפול המתקדמים ביותר בתחום רפואת השד ובריאות השד, זאת יחד עם מערך תמיכה משולב בשיתוף כל הגורמים המקצועיים הנוגעים לטיפול הרפואי. לצד כל אלה, מערך אדמיניסטרטיבי יעניק לך ולמשפחתך ליווי אישי ופרטני בכל שלבי הטיפול הרפואי. אנו מבטיחים מקסימום דיסקרטיות ומינימום זמן טיפול.

 • אבחון מיידי של ממצא חשוד בשד
  בדיקת כירורג מומחה, הדמיה לפי המלצתו (ממוגרפיה, אולטרסאונד או שניהם) וביצועה בזמן קצר. פענוח מהיר של ההדמיה, ואם יש צורך, ביצוע ביופסיה של הממצא תחת הדמיה. על מנת לסייע בהפחתת המתח והחרדה המלווים את התהליך, קיצרנו למינימום את זמן ההמתנה לקבלת תשובות הבדיקה. תשובה פתולוגית סופית מתקבלת תוך זמן קצר מרגע הבדיקה.
 • מעקב שד שגרתי
  מעקב שגרתי, בדיקות תקופתיות כולל בדיקה גופנית על ידי כירורג מומחה, והדמיה לפי הצורך. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע. הבדיקה מתבצעת על ידי כירורג מומחה ברפואת שד בלבד, בזמינות גבוהה ביותר, ובאווירה נינוחה ודיסקרטית. במידה וישנו ממצא חשוד הדורש המשך מעקב, ניתנת לך האפשרות להדמיה במקום על ידי רופא רדיולוג מומחה. תוצאות ההדמיה יוחזרו לכירורג המטפל בך בו ביום, לקבלת החלטה משותפת לגבי המשך הטיפול. למטופלות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם סיפור משפחתי או נטייה גנטית ידועה, אנו נותנים אפשרות למעקב קבוע.
 • ייעוץ משלים לאחר אבחנה
  ייעוץ עם כירורג שד ותכנון ניתוח במידת הצורך, ייעוץ עם פלסטיקאי לבחינת אפשרות לניתוח אונקופלסטי או שחזור מיידי.  אונקולוגית המרכז, אשר עיקר התמחותה היא בתחום השד, תבנה בשיתוף עם הרופא המטפל שלך את תוכנית הטיפולים האופטימאלית, המותאמת אישית עבורך. הייעוץ והמעקב האונקולוגי ניתנים בשיתוף מלא עם הייעוץ והמעקב הכירורגי, וכך נבנית סביבך המעטפת הטיפולית המקצועית, שעיקר מטרתה היא להביאך להחלמה מלאה ולרפואה שלמה.
 • ייעוץ גנטי
  לנשים היודעות על מקרים של מחלה במשפחתן או נשים בעלות נטייה גנטית ידועה או חדשה יתבצע יעוץ גנטי ע"י גנטיקאי רפואי מומחה.
 • חוות דעת שנייה
  בדיקות הדמיה נוספות וביופסיות במקום, חוות דעת כירורג מומחה, פלסטיקאי או אונקולוג.

ליווי צמוד לאורך כל הדרך
כל מטופלת אשר מאובחנת עם ממצא חשוד, זוכה לליווי של כל צוות המרכז. אנו משלבים במרכז את כל הגורמים הרפואיים הדרושים לצורך מתן אבחנה (דיאגנוזה) מדויקת ככל הניתן, ולבניית תוכנית טיפול במידת הצורך (ו/או לשלילת מחלה באחוזי הסבירות הגבוהים ביותר שבנמצא). הליווי של צוות המרכז את המטופלת מתחיל כבר עם שלב האבחון, ממשיך דרך בניית תוכנית טיפול, בשיתוף כל הגורמים, ולאורך כל תקופת הטיפול ו/או הניתוח, עד להחלמה.

בליידי אסיא – המטופלת היא המרכז
אשה שחוששת מממצא בשד היא אישה שחווה חרדה רבה. החשש העצום ממחלת הסרטן, ההיכרות עם חולות בסביבה הקרובה, והפן הרגשי המיוחד הקשור לשד כמייצג את הנשיות ותפיסת הגוף, מעצימים את החרדה, לעתים מעבר לבעיה האבחנתית לכשעצמה.

אנו בליידי אסיא מבינים זאת. שנים רבות של התמחות בתחום השד סייעו לנו לבנות את התפיסה המיוחדת שלנו, שגורסת כי המענה הטוב ביותר שניתן לקבל אינו תלוי ברופא מומחה אחד, אלא בצוות שהוא זמין ומקצועי. צוות שיש בידיו את כל הכלים שמאפשרים לו לתת לך מענה מהיר, איכותי וגם מחבק.

המרכז מתמחה במחלות של השד כולל גידולים שפירים וסרטן השד. המרכז מציע אבחון כוללני ומהיר מאד של גושים בשד, טיפולים הכוללים ניתוחים להרחקת גידולים, ניתוחי שחזור מיידי או מאוחר, וכן מעקב פרטני במטופלות לכל סוגיהן. במרכז מנתחי שד ופלסטיקאים הפועלים בשיתוף פעולה כדי להתאים את הטיפול או הניתוח המיטבי למצבה של המטופלת. מול הנתונים המדאיגים של העלייה באחוז החולות בסרטן השד – המחלה הממארת השכיחה בעולם המערבי, יש גם נתונים מרגיעים. האגודה למלחמה בסרטן מדווחת כי מספר הנשים המחלימות מסרטן השד, עולה בהתמדה (!) בזכות שלושה גורמים מרכזיים:

 1. הגילוי המוקדם
 2. שיפור דרכי הטיפול
 3. הגברת המודעות.

אלמנט הזמן, מסכימים המומחים, הינו קריטי ויכול להיות מציל חיים. ככל שהמחלה מאובחנת בשבלים מוקדמים יותר, כך עולים סיכויי הריפויי לעד 90%. המסקנה מנתונים אלה אחת: בריאות השד שלך בידייך.

מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית
כדי להקל עלייך ככל האפשר את ההתמודדות עם האתגרים הנובעים מהמחלה, ליידי אסיא מעמיד לרשותך מסגרת טיפולית פסיכולוגית אישית או קבוצתית, על פי רצונך, שתהיה שם עבורך לתמיכה רגשית ולסיוע בכל שלבי הטיפול.

הטיפולים הפסיכולוגיים של ליידי אסיא יאפשרו לך להניח לזמן מה את ההיבטים הרפואיים של המחלה, ולהתמקד בשקט בגופך, ברגשותייך ובהתמודדות האישית שלך. בטיפולים נלמדות טכניקות של הרפיה, דמיון מודרך, מודעות ותנועה, והם מעניקים בסיס להתמודדות בריאה ומציאותית עם מתח, חרדה ואי-ודאות. התמודדות זו עשויה להביא גם לחיזוק המערכת החיסונית ולגישה מקדמת יותר כלפי הטיפול כולו. את הטיפולים האישיים והקבוצתיים מנחות נשות מקצוע בעלות ידע וניסיון רב בתחום, המאמינות כי הריפוי קשור בכל המישורים המרכיבים אותנו: נפשי, גופני, רגשי ורוחני.

 • אריאלה בר דוד – פסיכותרפיסטית כ-35 שנה, מתמקדת בפסיכותרפיה גופנית, טיפול בתנועה ודמיון מודרך, מומחית בהנחיית טכניקות רגיעה ושיטת פלדנקרייז.

קבוצות הטיפול:

 • קבוצת טיפול לנשים שהחלימו מסרטן השד
 • קבוצת טיפול לנשים המתמודדות עם טיפולים
 • קבוצות טיפול לזוגות: לנשים המחלימות מסרטן השד, המתמודדות עם תהליך ההחלמה בתוך המשפחה, ובני זוגן.

יצוין כי הטיפול ניתן כחלק ממעטפת השירות לכל מטופלת בליידי אסיא, ויכולות להיעזר בו גם נשים שאינן מטופלות על ידי הצוות הרפואי של המרכז. הטיפולים והקבוצות מתקיימים במרכז הרפואי אסותא, רמת החייל, תל אביב, בסביבה חמה ומטופחת.

למחלקת ייעוץ ביטוחי וטרום ניתוח
לקבלת יעוץ אודות זכויות המימון וכיסוי כספי לבדיקות ולטיפולים 

 

... למידע נוסף »

רופאים

 • פרופ' ליאור הלר

  כירורג פלסטי באסיא מדיקל מומחה בשחזורים אחרי כריתות אונקולוגיות, עיצוב הגוף וכירורגיה אסתטית. משמש כמנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית-חולים אסף הרופא.
  למידע נוסף »

  שלח שאלה

מחקרים ומאמרים